Hudson Valley Sports Report
Don't Miss

HERE’S WHAT’S NEXT FOR LOCAL HIGH SCHOOL BASKETBALL TEAMS

11 Teams Set To Enter State Tournament Play

By Rich Thomaselli
HVSR Staff

A whopping 11 high school basketball teams from the Hudson Valley Sports Report coverage area have earned sectional championships and will enter state tournament play starting Tuesday.

Here’s the breakdown so fans can track where everybody is going.

BOYS BASKETBALL
CLASS AA
Who: 
Pine Bush
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
Opponent: Elmira
When: 
Tuesday, 4 p.m.
Where: 
SUNY Orange
What’s next: 
The winner goes to Pace University on Saturday to play Section 1 champion Mount Vernon (time TBA)

CLASS A
Who: 
New Paltz 
What: 
Regional Final (State Quarterfinals)
Opponent: Ardsley or Maine-Endwell (playing Tuesday night)
When: 
Friday, 7 p.m.
Where: 
SUNY New Paltz
What’s next: 
The winner advances to the state Final Four in Binghamton next weekend

CLASS B
Who: Marlboro
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
Opponent: Briarcliff
When: 
Tuesday, 7 p.m.
Where: 
Mount St. Mary College
What’s next: 
The winner advances to the regional final (state quarterfinals) Friday or Saturday against the winner of Malverne-Center Moriches (also playing Tuesday). The game will be local, site and time TBD.

CLASS C
Who: 
Millbrook
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
Opponent: Alexander Hamilton
When: 
Tuesday, 7 p.m.
Where: 
Beacon HS
What’s next: 
The winner advances to the regional final (state quarterfinals) on Friday or Saturday against the winner of East Rockaway-Greenport (also playing Tuesday). The game will be local, site and time TBD.

CLASS D
Who: 
Livingston Manor
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
Opponent: Bridgehampton
When: 
Monday, 7 p.m.
Where: 
SUNY Suffolk
What’s next: 
The winner advances to Friday’s regional final (state quarterfinals) against the winner of Martin Luther King-Newfield (playing Tuesday night). If Livingston Manor wins, the game will be local.

GIRLS BASKETBALL
CLASS AA
Who: 
Kingston
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
Opponent: Elmira
When: 
Tuesday, 5:30 p.m.
Where: 
SUNY Orange
What’s next: 
The winner advances to Friday’s regional final (state quarterfinals) against Section 1 champion Ossining at Pace University at 6:30 p.m

CLASS A
Who: 
Saugerties
What: 
Regional final (state quarterfinals)
Opponent: Rye or Binghamton Seton Catholic (playing Wednesday)
When: 
Friday, 5 p.m.
Where: 
SUNY New Paltz
What’s next: 
The winner of Saugerties/Rye-Seton Catholic advances to the state Final Four next weekend.

CLASS B
Who: 
Highland
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
Opponent: Irvington
When: 
Tuesday, 5 p.m.
Where: 
Beacon HS
What’s next: 
The winner advances to Saturday’s regional final (state quarterfinals) against the winner of Carle Place-Mattituck (also playing Tuesday). If Highland wins, the game will be local, time TBA.

CLASS C
Who: 
Millbrook vs. Haldane
What: 
Regional Semifinal (First round of states)
When: Tuesday, 3:30 p.m.
Where: 
Beacon HS
What’s next: 
The winner takes on McGann-Mercy from Long Island’s Section 11 in a regional final (state quarterfinals) game on Friday or Saturday. The game will be local, not on the Island, whether Millbrook or Haldane wins

CLASS D
Who: 
Eldred
What: 
Regional final (state quarterfinals)
Opponent: Delhi
When: 
Saturday, 2 p.m.
Where: 
Mount St. Mary College
What’s next: 
The winner of this game goes straight to the Final Four at Hudson Valley Community College next weekend.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *