Hudson Valley Sports Report

HS FOOTBALL ROAD TO THE DOME: Section One and Section Nine 2014 brackets

SECTION ONE FOOTBALL
CLASS AA
QUARTERFINALS
Friday, October 24
No. 2A Arlington 34, No 3B North Rockland 14
Saturday, October 25
No. 1B New Rochelle 21, No. 4A Mahopac 7
No. 3A Mamaroneck 45, No. 2B Scarsdale 20.
No. 4B Horace Greeley at No. 1A John Jay-EF, 6:30 p.m.
SEMIFINALS
Friday, Oct. 31
John Jay 34, Mamaroneck 33 (2OT)
Saturday, Nov. 1

Arlington 23, New Rochelle 20
CHAMPIONSHIP
Saturday, Nov. 8
Arlington vs. John Jay, at Mahopac High School, Noon

CLASS A
QUARTERFINALS

Friday, October 24
No. 1B Rye 31, No. 4A Beacon 20
No. 2A Somers 45, No. 3B Walter Panas 0.
No. 1A Yorktown 28, No. 4B Nyack 21
Saturday, October 25
No. 2B Sleepy Hollow 27, No. 3A John Jay-CR 14
SEMIFINALS
Friday, Oct. 31
No. 1A Yorktown 47, No. 2B Sleepy Hollow 12
Saturday, Nov. 1
No. 1B Rye 21, No. 2A Somers 19
CHAMPIONSHIP
Saturday, Nov. 8
No. 1B Rye vs. No. 1A Yorktown, at Mahopac High School, 7 p.m.

CLASS B
SEMIFINALS
Saturday, Oct. 25
No. 1 Nanuet 10, No. 4 Pleasantville 0
No. 3 Lourdes 19, No. 2 Ardsley 0
CHAMPIONSHIP
Saturday, November 1
No. 3 Lourdes 18, No.1  Nanuet 14

CLASS C
SEMIFINALS
Saturday, October 25
No. 4 Woodlands 25, No. 1 Bronxville 22
No. 2 Rye Neck def. No. 3 Dobbs Ferry
CHAMPIONSHIP
Saturday, November 1
No. 4 Woodlnds 28, No. 2 Rye Neck 20

CLASS D
CHAMPIONSHIP
Saturday, November 8
No. 1 Tuckahoe vs. No. 2 Haldane, at Mahopac High School, 3:30 p.m.

SECTION NINE FOOTBALL
CLASS AA
SEMIFINALS

Saturday, November 1
Newburgh 28, Minisink Valley 7
Monroe-Woodbury 37, Warwick 0
CHAMPIONSHIP
Saturday, November 8
Newburgh vs. Monroe-Woodbury, 7 p.m., at Faller Field, Middletown

CLASS A
SEMIFINALS

Friday, October 31
Cornwall 47, New Paltz 7
Port Jervis 20, Wallkill 14
CHAMPIONSHIP
Friday, November 7
Cornwall vs. Port Jervis, 7 p.m., at Dietz Stadium, Kingston

CLASS B
SEMIFINALS
Saturday, November 1
Marlboro 61, Dover 7
Burke Catholic 30, Highland 8
CHAMPIONSHIP
Saturday, November 8
Marlboro vs. Burke Catholic, 7 p.m., at Dietz Stadium, Kingston

CLASS C
CHAMPIONSHIP

Saturday, November 8
Sullivan West (8-0) vs. Millbrook (5-2), 3 p.m. at Dietz Stadium, Kingston

CLASS D
CHAMPIONSHIP

Friday, November 7
Chester (6-2) vs. Livingston Manor (5-3), 7 p.m. at Faller Field, Middletown

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *